OX Trade Fibreglass Handle Claw Hammer 16oz
SKU: TOX01997
OX Trade Fibreglass Handle 16oz Claw hammer is lightweight and perfectly balanced with a vibration reducing soft grip and fibreglass shaft. Hardened and tempered steel head with a curved claw perfect for pulling and prying.
Features & benefits
- Lightweight feel and perfect balance
- Curved head ideal for extracting nails
- Hardened & tempered steel head
- Fibreglass handle - Reduces vibration
- Suitable for a variety of tasks
- Shock absorbent properties
- Non-slip ergonomically designed soft grip handle
IDTOX01997
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Fibreglass Handle Claw Hammer 16oz
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-fibreglass-handle-claw-hammer-16oz-TOX01997
OX Trade Fibreglass Handle 16oz Claw hammer is lightweight and perfectly balanced with a vibration reducing soft grip and fibreglass shaft. Hardened and tempered steel head with a curved claw perfect for pulling and prying.
Features & benefits
- Lightweight feel and perfect balance
- Curved head ideal for extracting nails
- Hardened & tempered steel head
- Fibreglass handle - Reduces vibration
- Suitable for a variety of tasks
- Shock absorbent properties
- Non-slip ergonomically designed soft grip handle
Specifications
| Product Name | OX Trade Fibreglass Handle Claw Hammer 16oz |
| Brand | OX |
| Product Type | Hammers & Mallets |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T081216 |
| EAN | 9341231019975 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Claw Hammers |
| Model Number | OX-T081216 |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 130 mm |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Product Height | 29 mm |
| Product Length | 355 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |