OX Trade Immersion Spanner
SKU: TOX91475
The OX Trade Immersion Spanner comes with a cranked head that allows easy access and is made from the finest quality steel. Its firm, non-slip grip makes it work well with immersion heater elements.
Features & benefits
- Cranked head for easy access
- Firm non slip grip on immersion heater elements
- High quality steel
IDTOX91475
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > OX Trade Immersion Spanner
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-immersion-spanner-TOX91475
The OX Trade Immersion Spanner comes with a cranked head that allows easy access and is made from the finest quality steel. Its firm, non-slip grip makes it work well with immersion heater elements.
Features & benefits
- Cranked head for easy access
- Firm non slip grip on immersion heater elements
- High quality steel
Specifications
| Product Name | OX Trade Immersion Spanner |
| Brand | OX |
| Product Type | Spanners |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T448801 |
| EAN | 5060359914750 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | OX-T448801 |
| Colour | Gold |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 120 mm |
| Product Weight | 0.372 kg |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 360 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |