OX Trade Level 1800mm
SKU: TOX91425
The tough 1800mm OX Trade Level features unique highly accurate UV resistant magnified dual Easy View vials which are backed by a lifetime ‘Vial Warranty’. The strong but lightweight aluminium profile has shock resistant end caps to protect against drops and bumps on site.
Features & benefits
- Lifetime vial warranty
- 3 solid acrylic vials with accuracy of .5mm/m or .0005in/in
- UV resistant vials
- Milled surface on base up to 1200mm length
- Shock absorbing rubber end caps
- Strong, lightweight aluminium profile
- Tough rubber end caps
IDTOX91425
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > OX Trade Level 1800mm
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-level-1800mm-TOX91425
The tough 1800mm OX Trade Level features unique highly accurate UV resistant magnified dual Easy View vials which are backed by a lifetime ‘Vial Warranty’. The strong but lightweight aluminium profile has shock resistant end caps to protect against drops and bumps on site.
Features & benefits
- Lifetime vial warranty
- 3 solid acrylic vials with accuracy of .5mm/m or .0005in/in
- UV resistant vials
- Milled surface on base up to 1200mm length
- Shock absorbing rubber end caps
- Strong, lightweight aluminium profile
- Tough rubber end caps
Specifications
| Product Name | OX Trade Level 1800mm |
| Brand | OX |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T500218 |
| EAN | 5060359914255 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Spirit Levels |
| Model Number | OX-T500218 |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 50 mm |
| Product Weight | 0.952 kg |
| Product Height | 20 mm |
| Product Length | 1830 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |