OX Trade Plugging Chisel 230 x 6mm Blue
SKU: TOX33099
OX Trade Plugging Chisel 230 x 6mm (L x W) Blue is a short blade hand tool that is used for light destruction and correction work in concrete. The tool that is black powder coated is suitable for precision jobs in concrete and brick as well as adjustment work to destroy and remove walls, clear reinforcements and restore joints. The plugging chisel is designed to prevent any work interruptions while doing precision jobs in concrete as well as less jamming. The product is made from drop forged steel that is tempered and heat treated.
Features & benefits
- Expansion slots are present to prevent blade from warping as it expands and contracts during use
- Embedded tungsten tip for improved strength and performance
IDTOX33099
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Plugging Chisel 230 x 6mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-plugging-chisel-230-x-6mm-blue-TOX33099
OX Trade Plugging Chisel 230 x 6mm (L x W) Blue is a short blade hand tool that is used for light destruction and correction work in concrete. The tool that is black powder coated is suitable for precision jobs in concrete and brick as well as adjustment work to destroy and remove walls, clear reinforcements and restore joints. The plugging chisel is designed to prevent any work interruptions while doing precision jobs in concrete as well as less jamming. The product is made from drop forged steel that is tempered and heat treated.
Features & benefits
- Expansion slots are present to prevent blade from warping as it expands and contracts during use
- Embedded tungsten tip for improved strength and performance
Specifications
| Product Name | OX Trade Plugging Chisel 230 x 6mm Blue |
| Brand | OX |
| Product Type | Chisels & Scrapers |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T091106 |
| Materials | Steel |
| Range | Chisels |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Painted |
| Product Width | 6 mm |
| Product Weight | 340 g |
| Product Length | 230 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |