OX Trade Render Scraper 250 x 130 mm Blue
SKU: TOX51425
OX Trade Render Scraper 250 x 130 mm (L x W) Blue is used to apply mortar or caulk in a difficult area. This steel blade of the tiling trowel is attached to the handle with a strong aluminium shank which prevents it from warping.
Features & benefits
- Weatherproof
- Prevents it from warping
IDTOX51425
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > OX Trade Render Scraper 250 x 130 mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-render-scraper-250-x-130-mm-blue-TOX51425
OX Trade Render Scraper 250 x 130 mm (L x W) Blue is used to apply mortar or caulk in a difficult area. This steel blade of the tiling trowel is attached to the handle with a strong aluminium shank which prevents it from warping.
Features & benefits
- Weatherproof
- Prevents it from warping
Specifications
| Product Name | OX Trade Render Scraper 250 x 130 mm Blue |
| Brand | OX |
| Product Type | Plastering & Rendering Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T051425 |
| Materials | Metal |
| Range | Trowels |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 130 mm |
| Product Weight | 399 g |
| Product Length | 250 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |