OX Trade Tape Measure 8m x 25mm
SKU: TOX47988
Ox Trade tape measure 8m x 25mm is a highly accurate, durable and ergonomic measurement tape with nylon coated steel 25mm wide blade. Fitted with a Duragrip moulded rubber case and an easy access sliding thumb lock.
Features & benefits
- Duragrip moulded rubber case
- Nylon coated steel 25mm wide blade
- Easy access sliding thumb lock
- Shock absorbing blade return bumper
- Quick release bottom strip
IDTOX47988
Tools & Fixings > Hand Tools > Measuring > OX Trade Tape Measure 8m x 25mm
https://www.jewson.co.uk/p/ox-trade-tape-measure-8m-x-25mm-TOX47988
Ox Trade tape measure 8m x 25mm is a highly accurate, durable and ergonomic measurement tape with nylon coated steel 25mm wide blade. Fitted with a Duragrip moulded rubber case and an easy access sliding thumb lock.
Features & benefits
- Duragrip moulded rubber case
- Nylon coated steel 25mm wide blade
- Easy access sliding thumb lock
- Shock absorbing blade return bumper
- Quick release bottom strip
Specifications
| Product Name | OX Trade Tape Measure 8m x 25mm |
| Brand | OX |
| Product Type | Marking & Measuring Tools |
| Manufacturer Name | OX |
| Manufacturer Part Number | OX-T020608 |
| EAN | 5060135479886 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials |
Rubber
Nylon coated Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tape Measures |
| Model Number | OX-T020608 |
| Colour | Blue |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Australia |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 25 mm |
| Product Length | 8 m |
| Blade Size | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |