Bright Panel Pin 1.6 x 25mm 25kg Box
SKU: NPB25C90
These fine gauge nails are particularly ideal for use in delicate applications. Frequently used in joinery, applying veneers, and cabinet making.
Features & benefits
- Conforms to BS 1202
- Bright finish
IDNPB25C90
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Bright Panel Pin 1.6 x 25mm 25kg Box
https://www.jewson.co.uk/p/panel-pins-bright-25kg-box-1-6-x-25mm-NPB25C90
These fine gauge nails are particularly ideal for use in delicate applications. Frequently used in joinery, applying veneers, and cabinet making.
Features & benefits
- Conforms to BS 1202
- Bright finish
Specifications
| Product Name | Bright Panel Pin 1.6 x 25mm 25kg Box |
| Product Type | Pins |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9PP/020 |
| EAN | 5014196122373 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Panel Pins |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc & Yellow Passivated |
| Product Weight | 25 kg |
| Product Length | 25 mm |
| Diameter | 1.6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |