Pattern 20 Primed White Door 1981 x 914 x 40mm
SKU: LPDO2703
A simple, traditional door design, featuring two large clear glazed panels, perfect for carrying light between rooms, as well as the illusion of space.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Clear Glazing
- Ready for a final top coat
- Solid core
IDLPDO2703
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal French Doors > Pattern 20 Primed White Door 1981 x 914 x 40mm
https://www.jewson.co.uk/p/pattern-20-primed-white-door-914-x-1981-LPDO2703
A simple, traditional door design, featuring two large clear glazed panels, perfect for carrying light between rooms, as well as the illusion of space.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Clear Glazing
- Ready for a final top coat
- Solid core
Specifications
| Product Name | Pattern 20 Primed White Door 1981 x 914 x 40mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Internal Glazed French Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WFPRS20G36 |
| EAN | 5036464049878 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Primed |
| Product Width | 914 mm |
| Product Weight | 36 kg |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Number of Windows | 1 Light |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |