PD Edenhall Powell Duffryn Pembridge Rustic Brick 65mm Terracotta
SKU: BRPDC010
PD Edenhall Facing Bricks are an attractive range, with a wide variety of colours and textures. Suitable for external and internal construction.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Provides an A+ Masonry/Brickwork Rating
- Meet the requirements of the Code for Sustainable Homes
- Benefit from Thermal Mass and Sound reduction properties
- An inherent CO2 absorber and 100% recyclable
- Manufactured using responsibly sourced raw materials
- Subject to Availability
IDBRPDC010
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > PD Edenhall Powell Duffryn Pembridge Rustic Brick 65mm Terracotta
https://www.jewson.co.uk/p/pd-edenhall-powell-duffryn-pembridge-terracotta-rustic-65mm-BRPDC010
PD Edenhall Facing Bricks are an attractive range, with a wide variety of colours and textures. Suitable for external and internal construction.This product is made with naturally occurring materials - colour and texture will differ due to the various locations it is sourced from. This should be considered if using this product for decorative purposes.
Features & benefits
- Provides an A+ Masonry/Brickwork Rating
- Meet the requirements of the Code for Sustainable Homes
- Benefit from Thermal Mass and Sound reduction properties
- An inherent CO2 absorber and 100% recyclable
- Manufactured using responsibly sourced raw materials
- Subject to Availability
Specifications
| Product Name | PD Edenhall Powell Duffryn Pembridge Rustic Brick 65mm Terracotta |
| Brand | Edenhall |
| Manufacturer Name | PD Edenhall |
| Materials | Concrete |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Traditional Mono |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 3.01 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 22 N/mm2 |
| Durability Rating | F2 |
| Manufacturing Process | Pressed |
| Texture | Textured |
| Configuration | Solid |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |