CLS Kiln Dried 50 x 75 x 4800mm (T x W x L) is ideal for stud walls, framing and partitioning. The finished dimension has a size of 38mm x 63mm (W x T) conforming to BS 4978 and EN 14081:2006. with PEFC certification.
CLS Timber C16 Kiln Dried PEFC 50 x 75 x 4800mm (Act Size 38 x 63mm) Premium
SKU: PCL5075B
Features & benefits
- Kiln Dried to improve stability and straightness
- Ideal for wall partitioning to do constructional work
- Planed all round for uniform dimension and eased all 4 edges to aid handling
IDPCL5075B
Timber > Sawn & Carcassing Timber > CLS Studwork Timber > CLS Timber C16 Kiln Dried PEFC 50 x 75 x 4800mm (Act Size 38 x 63mm) Premium
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-cls-kiln-dried-c16-50-x-75-x-4800mm-untreated-act-size-38-x-63-PCL5075B
CLS Kiln Dried 50 x 75 x 4800mm (T x W x L) is ideal for stud walls, framing and partitioning. The finished dimension has a size of 38mm x 63mm (W x T) conforming to BS 4978 and EN 14081:2006. with PEFC certification.
Features & benefits
- Kiln Dried to improve stability and straightness
- Ideal for wall partitioning to do constructional work
- Planed all round for uniform dimension and eased all 4 edges to aid handling
Specifications
| Product Name | CLS Timber C16 Kiln Dried PEFC 50 x 75 x 4800mm (Act Size 38 x 63mm) Premium |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | CLS C16 Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PCL5075B |
| Compliance Approvals | PEFC |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Timber |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Planed Eased 4 edges |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Product Length | 4800 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Durability | Untreated |
| Structural Strength Grade | C16 |
| Profile | Slim |
| Treatment Type | Untreated |
| Species | Spruce (Picea Abies)/ Redwood (Pinus Sylvestrus) |
| Available Sizes | 4.8m |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |