PEFC Oak Sawn Sleepers 100 x 200 x 2400mm
SKU: TOSP4824
Oak sawn sleepers perfect for creating raised beds, steps, edgings and walkways
Features & benefits
- PEFC certified
- Perfect for garden furniture and landscaping
IDTOSP4824
Landscaping > Decking & Sleepers > Wooden Sleepers > PEFC Oak Sawn Sleepers 100 x 200 x 2400mm
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-oak-sawn-sleepers-100-x-200-x-2400mm-TOSP4824
Oak sawn sleepers perfect for creating raised beds, steps, edgings and walkways
Features & benefits
- PEFC certified
- Perfect for garden furniture and landscaping
Specifications
| Product Name | PEFC Oak Sawn Sleepers 100 x 200 x 2400mm |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Sleepers |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | H0006978 |
| Materials | European White Oak |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Natural |
| Application | landscaping projects |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Europe |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 200 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |