PEFC Redwood Door Weathermould 50 x 75mm (Act Size 44 x 70mm)
SKU: PSDW5075
PEFC Redwood Door Weathermould 50 x 75mm (T x W) (Actual Size 44 x 70mm) Natural is machined from high-quality European Redwood (Pine). A suitable preservative treatment should be applied for external use.
Features & benefits
- Machined from high-quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
IDPSDW5075
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > PEFC Redwood Door Weathermould 50 x 75mm (Act Size 44 x 70mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-redwood-door-weathermould-50-x-75-act-size-44-x-70mm-PSDW5075
PEFC Redwood Door Weathermould 50 x 75mm (T x W) (Actual Size 44 x 70mm) Natural is machined from high-quality European Redwood (Pine). A suitable preservative treatment should be applied for external use.
Features & benefits
- Machined from high-quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Redwood Door Weathermould 50 x 75mm (Act Size 44 x 70mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Weather Moulds |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PSDW5075 |
| Materials | European Redwood |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Various |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Treatment Type | Untreated |
| Available Lengths | 3.0m to 5.4m |
| Species | European Redwood (Pinus sylvestris) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |