Redwood Quadrant 13 x 13mm (act size 8 x 8mm)
SKU: PMQU1313
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine) This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Available in a range of lengths, typically from 3.0m to 5.4m
- Machined from high quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
IDPMQU1313
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Redwood Quadrant 13 x 13mm (act size 8 x 8mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-redwood-quadrant-13-x-13mm-act-size-8-x-8mm-PMQU1313
Ideal for internal joinery applications where a superior finish is required. Manufactured from high quality European Redwood (Pine) This product is machined to give a smooth even finish.
Features & benefits
- Available in a range of lengths, typically from 3.0m to 5.4m
- Machined from high quality European Redwood (Pine)
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | Redwood Quadrant 13 x 13mm (act size 8 x 8mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Corner Mouldings |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PMQU1313 |
| Materials | European Redwood |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 8 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Available Lengths | typically from 3.0m to 5.4m |
| Species | European Redwood (Pinus sylvestris) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |