SKU: PSP25100
Features & benefits
- Available in a range of lengths, typically from 3.0m to 5.4m
- Machined from high quality European Redwood (Pine) "Fifths" Boards
- PEFC Certified
IDPSP25100
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > PEFC Standard Redwood PSE 25 x 100mm (act size 20.5 x 95mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-standard-redwood-pse-25-x-100mm-act-size-20-5-x-95mm-PSP25100
Features & benefits
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Standard Redwood PSE 25 x 100mm (act size 20.5 x 95mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE Standard Redwood Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PSP25100 |
| Materials | European Redwood |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 95 mm |
| Thickness | 20.5 mm |