SKU: PWP32138
Features & benefits
- Available in 4.2m &/or 5.1m lengths
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
IDPWP32138
Timber > Mouldings & Planed Timber > Planed Timber > PEFC Standard Whitewood PSE 32 x 138mm (act size 27 x 132mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-standard-whitewood-pse-32-x-138mm-act-size-27-x-132mm-PWP32138
Features & benefits
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Standard Whitewood PSE 32 x 138mm (act size 27 x 132mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | PSE Standard Redwood Timber |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PWP32138 |
| Materials | European Whitewood |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 132 mm |
| Thickness | 27 mm |