PEFC Whitewood Lining Set 32 x 125 (Act Size 27 x 120mm)
SKU: PPL93212
Shrink-wrapped Door lining set, including stops. Machined from high quality European Whitewood (Spruce).
Features & benefits
- Reversible head to suit 762mm (2'6") or 838mm (2'9") internal doors
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
- To suit stud walls constructed using 50 x 100 CLS
IDPPL93212
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > Internal Door Linings & Casings > PEFC Whitewood Lining Set 32 x 125 (Act Size 27 x 120mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-whitewood-lining-set-bwf-cert-32-x-125-act-size-27-x-120mm-PPL93212
Shrink-wrapped Door lining set, including stops. Machined from high quality European Whitewood (Spruce).
Features & benefits
- Reversible head to suit 762mm (2'6") or 838mm (2'9") internal doors
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
- To suit stud walls constructed using 50 x 100 CLS
Specifications
| Product Name | PEFC Whitewood Lining Set 32 x 125 (Act Size 27 x 120mm) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Door Lining |
| Manufacturer Name | Various |
| Materials | European Whitewood |
| Range | Linings and Casings |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 120 mm |
| Product Length | 5100 mm |
| Thickness | 27 mm |
| Species | European Whitewood (Picea abies) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.