PEFC Whitewood Lining Set 32 x 150mm (Act size 27 x 155)
SKU: PPL32175
Shrink-wrapped door lining set, including stops. Machined from high quality European Whitewood (Spruce).
Features & benefits
- Reversible head to suit 762mm (2'6") or 838mm (2'9") internal doors
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
IDPPL32175
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > Internal Door Linings & Casings > PEFC Whitewood Lining Set 32 x 150mm (Act size 27 x 155)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-whitewood-lining-set-bwf-cert-32-x-175-act-size-27-x-155mm-PPL32175
Shrink-wrapped door lining set, including stops. Machined from high quality European Whitewood (Spruce).
Features & benefits
- Reversible head to suit 762mm (2'6") or 838mm (2'9") internal doors
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Whitewood Lining Set 32 x 150mm (Act size 27 x 155) |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PPL32175 |
| Treatment Type | Untreated |
| Species | European Whitewood (Picea abies) |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
| Materials | European Whitewood |
| Range | Linings and Casings |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 175 mm |
| Product Weight | 15.422 kg |
| Product Length | 5100 mm |
| Thickness | 32 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |