SKU: PSF22150
Features & benefits
- Available in a range of lengths, typically from 3.6m to 5.4m
- Machined from high quality European Whitewood (Spruce)
- PEFC Certified
IDPSF22150
Building Materials > Flooring > Floorboards > PEFC Standard Whitewood Tongue and Groove 22 x 150mm (act size 19 x 145mm)
https://www.jewson.co.uk/p/pefc-whitewood-tongue-and-groove-22-x-150mm-act-size-19-x-145mm-PSF22150
Features & benefits
- PEFC Certified
Specifications
| Product Name | PEFC Standard Whitewood Tongue and Groove 22 x 150mm (act size 19 x 145mm) |
| Product Type | T&G Flooring |
| Manufacturer Name | Various |
| Manufacturer Part Number | PSF22150 |
| Materials | European Whitewood |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Planed |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 145 mm |
| Thickness | 19 mm |