Permaroof Plus Trim Gutter/Drip Trim 2-Part 75mm x 2.5m
SKU: RFPR0076
A design that is both unique and patented is used along the edge of a the gutter creating a smooth water run off. To ensure a watertight seal, it is essential that a bead of Permaroof Bond Seal is used between the front plate and membrane.
Features & benefits
- Unique and patented design
- Clip in system requiring no fixings through the membrane
- Available in black, white and anthracite grey
IDRFPR0076
Building Materials > Roofing > Flat Roofing > Permaroof Plus Trim Gutter/Drip Trim 2-Part 75mm x 2.5m
https://www.jewson.co.uk/p/permaroof-plus-trim-gutterdrip-trim-2-part-75mm-x-2-5m-RFPR0076
A design that is both unique and patented is used along the edge of a the gutter creating a smooth water run off. To ensure a watertight seal, it is essential that a bead of Permaroof Bond Seal is used between the front plate and membrane.
Features & benefits
- Unique and patented design
- Clip in system requiring no fixings through the membrane
- Available in black, white and anthracite grey
Specifications
| Product Name | Permaroof Plus Trim Gutter/Drip Trim 2-Part 75mm x 2.5m |
| Brand | Permaroof |
| Manufacturer Name | Permaroof UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | PPGUTTER2.5 |
| Materials | Upvc |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 75 mm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Product Length | 2500 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |