A Perry No.315 Table Stretcher Plate 38mm Zinc Plated
SKU: HWRE2590
Add some additional support to a joint or join a table top to a base with a table stetcher plate. One side has 2 pre-drilled holes, the other has 1 vertical slot and 1 horizontal slot making them a very versatile bracket.
Features & benefits
- Made from high-quality hardened steel to ensure durability
- Countersunk screw holes prevent the fixture from accidental push
- Ideal for fitting cupboard units
- For use where joining or strengthening is required
- Steel construction
- Conforms to BS EN ISO 14001
IDHWRE2590
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.315 Table Stretcher Plate 38mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/perry-angle-stretcher-plate-38mm-bzpeg-HWRE2590
Add some additional support to a joint or join a table top to a base with a table stetcher plate. One side has 2 pre-drilled holes, the other has 1 vertical slot and 1 horizontal slot making them a very versatile bracket.
Features & benefits
- Made from high-quality hardened steel to ensure durability
- Countersunk screw holes prevent the fixture from accidental push
- Ideal for fitting cupboard units
- For use where joining or strengthening is required
- Steel construction
- Conforms to BS EN ISO 14001
Specifications
| Product Name | A Perry No.315 Table Stretcher Plate 38mm Zinc Plated |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Plates & Braces |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 315-0000ZP |
| EAN | 5023353912405 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Width | 30 mm |
| Product Weight | 0.022 kg |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |