A Perry No.121 Medium Tee Hinge 350mm Black
SKU: HWIY1951
If you're looking for a robust and secure set of tee hinges for a medium sized shed door, gate or your general garden furniture, these medium duty tee hinges are the ideal solution.
Features & benefits
- Made from high-quality hardened steel to ensure durability
- Countersunk screw holes prevent the fixture from accidental push
- Normally fitted to standard weight gates and shed doors
- Size: 350mm
- Finish: Black
IDHWIY1951
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > A Perry No.121 Medium Tee Hinge 350mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/perry-medium-tee-hinge-350mm-black-HWIY1951
If you're looking for a robust and secure set of tee hinges for a medium sized shed door, gate or your general garden furniture, these medium duty tee hinges are the ideal solution.
Features & benefits
- Made from high-quality hardened steel to ensure durability
- Countersunk screw holes prevent the fixture from accidental push
- Normally fitted to standard weight gates and shed doors
- Size: 350mm
- Finish: Black
Specifications
| Product Name | A Perry No.121 Medium Tee Hinge 350mm Black |
| Brand | A Perry |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | A Perry Ltd |
| Manufacturer Part Number | 121-0350BK |
| EAN | 5023353072307 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Mild Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Tee Hinges |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 2 |
| Country Of Origin | India |
| Product Weight | 0.616 kg |
| Product Length | 350 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |