EJ Single Seal Manhole Cover and Frame 17T 600 x 450mm Galvanised
SKU: MCPS53CG
EJ Single Seal Manhole Cover 17 Tonne 600 x 450 x 25mm (L x W x D) Galvanised is manufactured from deep-pressed steel. It is a non-locking manhole cover with a 25mm deep steel frame. Lid of the product is underbraced when required to meet the load rating.
Features & benefits
- Durable
- Corrosion resistant
- Steel Frame
IDMCPS53CG
Electrics & Plumbing > Drainage > Manhole Covers > EJ Single Seal Manhole Cover and Frame 17T 600 x 450mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/peter-savage-clear-opening-manhole-cover-and-frame-600-x-450-x-25mm-MCPS53CG
EJ Single Seal Manhole Cover 17 Tonne 600 x 450 x 25mm (L x W x D) Galvanised is manufactured from deep-pressed steel. It is a non-locking manhole cover with a 25mm deep steel frame. Lid of the product is underbraced when required to meet the load rating.
Features & benefits
- Durable
- Corrosion resistant
- Steel Frame
Specifications
| Product Name | EJ Single Seal Manhole Cover and Frame 17T 600 x 450mm Galvanised |
| Brand | EJ |
| Product Type | Manhole Covers & Frames |
| Manufacturer Name | EJ |
| Manufacturer Part Number | PS53CG |
| Compliance Approvals | BS EN ISO 1461 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 450 mm |
| Product Weight | 12 kg |
| Product Length | 600 mm |
| Product Depth | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |