EJ D400 Double Tri Integrity Gully Grating and Frame 440 x 400mm
SKU: MCSKD410
The EJ D400 Double Triangular Integrity Gully Grating and Frame 440 x 400 x 100mm (L x W x D) is constructed from quality ductile iron for extra toughness and durability that is ideal to withstand any conditions. It is manufactured to class D 400 with BSI kitemarked. This AMP patented anti-movement technology hinged frames is for easy access and increased security. The non-rock three-point suspension for silent operation and ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio makes it a quick and easy in installation solution.
Features & benefits
- Ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio
- Non rock three point suspension for added stability and silent operation
- 40 Tonne safe test load
- Manufactured under an ISO 9001:2015 Quality System
- Patented anti-movement technology frames fit easily
IDMCSKD410
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > EJ D400 Double Tri Integrity Gully Grating and Frame 440 x 400mm
https://www.jewson.co.uk/p/peter-savage-integrity-ductile-iron-gully-grating-and-frame-MCSKD410
The EJ D400 Double Triangular Integrity Gully Grating and Frame 440 x 400 x 100mm (L x W x D) is constructed from quality ductile iron for extra toughness and durability that is ideal to withstand any conditions. It is manufactured to class D 400 with BSI kitemarked. This AMP patented anti-movement technology hinged frames is for easy access and increased security. The non-rock three-point suspension for silent operation and ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio makes it a quick and easy in installation solution.
Features & benefits
- Ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio
- Non rock three point suspension for added stability and silent operation
- 40 Tonne safe test load
- Manufactured under an ISO 9001:2015 Quality System
- Patented anti-movement technology frames fit easily
Specifications
| Product Name | EJ D400 Double Tri Integrity Gully Grating and Frame 440 x 400mm |
| Brand | EJ |
| Manufacturer Name | EJ |
| Manufacturer Part Number | KD410 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Ductile Iron |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Gully Gratings |
| Model Number | KD410 |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Black Coated |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 400 mm |
| Product Weight | 34 kg |
| Product Length | 440 mm |
| Product Depth | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |