Peter Savage Integrity Manhole Cover and Frame 600 x 600 x 150mm
SKU: MKD10063
Peter Savage Integrity Manhole Cover and Frame 600 x 600 x 150mm (L x W x D) Black Coated is a heavy duty ductile iron access cover. Ductile iron cover has non rock three point suspension that helps in silent process and provides stability. The frame opening measures 690 x 690mm (L x W) with 80mm cover depth insertion. Suitable for carriageway and fast moving traffic areas where it can withstand 40 tonnes test load.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Weatherproof
IDMKD10063
Electrics & Plumbing > Drainage > Manhole Covers > Peter Savage Integrity Manhole Cover and Frame 600 x 600 x 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/peter-savage-integrity-manhole-cover-and-frame-600-x-600-x-150mm-MKD10063
Peter Savage Integrity Manhole Cover and Frame 600 x 600 x 150mm (L x W x D) Black Coated is a heavy duty ductile iron access cover. Ductile iron cover has non rock three point suspension that helps in silent process and provides stability. The frame opening measures 690 x 690mm (L x W) with 80mm cover depth insertion. Suitable for carriageway and fast moving traffic areas where it can withstand 40 tonnes test load.
Features & benefits
- Has high tensile strength
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Peter Savage Integrity Manhole Cover and Frame 600 x 600 x 150mm |
| Brand | Peter Savage |
| Product Type | Manhole Covers & Frames |
| Manufacturer Name | EJ Group |
| Manufacturer Part Number | KD100-6/39/ |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Ductile iron |
| Application | air conditioning & refrigeration |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Finish | Black Coated |
| Product Width | 600 mm |
| Product Length | 600 mm |
| Product Depth | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |