Philmac Metric/Imperial Wall Plate Elbow 25 x 12mm
SKU: PHMI9031
The Philmac Metric/Imperial Wall Plate Elbow (connection size: 25 x 12mm) is part of the Philmac 3G range that requires no pipework preparation with no force reuired to push the pipe past the seal. Installation could not be faster or easier, simply insert the pipe full into the fitting and then tighten the nut. Assembly is so easy that you can even do it under live conditions with no special tools required. There is no need to disassemble the fitting before use, because the metric/imperial compression fitting is supplied pre-assembled.
Features & benefits
- Fast and easy installation
- Dynamic sealing method
- No loose components
- No special tools required
- Lead-free material
IDPHMI9031
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > Philmac Metric/Imperial Wall Plate Elbow 25 x 12mm
https://www.jewson.co.uk/p/philmac-3g-metric-imperial-wall-plate-elbow-25mm-x-0-5-PHMI9031
The Philmac Metric/Imperial Wall Plate Elbow (connection size: 25 x 12mm) is part of the Philmac 3G range that requires no pipework preparation with no force reuired to push the pipe past the seal. Installation could not be faster or easier, simply insert the pipe full into the fitting and then tighten the nut. Assembly is so easy that you can even do it under live conditions with no special tools required. There is no need to disassemble the fitting before use, because the metric/imperial compression fitting is supplied pre-assembled.
Features & benefits
- Fast and easy installation
- Dynamic sealing method
- No loose components
- No special tools required
- Lead-free material
Specifications
| Product Name | Philmac Metric/Imperial Wall Plate Elbow 25 x 12mm |
| Brand | Philmac |
| Product Type | Elbows |
| Manufacturer Name | Philmac |
| Manufacturer Part Number | 9031 |
| EAN | 9313146295645 |
| Compliance Approvals | WRAS |
| Materials |
Polypropylene
Acetal |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Wall Plate Elbow |
| Model Number | 9031 |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Australia |
| Recyclable | Yes |
| Product Length | 12 mm |
| Diameter | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |