Philmac Elbow 20mm Black
SKU: PHMI1060
The Philmac Elbow 83 x 83 x 20mm (L x W x Dia) Black Metric/Imperial is a 90-degree connection pipe. These are hard-wearing reusable compression fittings. This is a slide-and-tighten technology that makes it easy to install, no tools required. It is ideal for use in agriculture and irrigation. This is pre-assembled and ready to use, compatible with both metric and imperial pipe. These are designed to reduce the pipe twist as no insert is required for imperial pipes and heavy gauge. The fittings are used for domestic, commercial and industrial applications.
Features & benefits
- WRAS Approved
- Corrosion resistant
- Polypropylene material makes it durable
- Easy to install
IDPHMI1060
Electrics & Plumbing > Plumbing > MDPE Pipe and Fittings > Philmac Elbow 20mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/philmac-metric-imperial-elbow-83-x-83-x-20mm-l-x-w-x-dia-black-PHMI1060
The Philmac Elbow 83 x 83 x 20mm (L x W x Dia) Black Metric/Imperial is a 90-degree connection pipe. These are hard-wearing reusable compression fittings. This is a slide-and-tighten technology that makes it easy to install, no tools required. It is ideal for use in agriculture and irrigation. This is pre-assembled and ready to use, compatible with both metric and imperial pipe. These are designed to reduce the pipe twist as no insert is required for imperial pipes and heavy gauge. The fittings are used for domestic, commercial and industrial applications.
Features & benefits
- WRAS Approved
- Corrosion resistant
- Polypropylene material makes it durable
- Easy to install
Specifications
| Product Name | Philmac Elbow 20mm Black |
| Brand | Philmac |
| Product Type | Elbows |
| Manufacturer Name | Philmac |
| Manufacturer Part Number | 9522 |
| EAN | 9313146204609 |
| Product Width | 83 mm |
| Product Length | 83 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Warranty Period | 50 years |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | Australia |
| Jointing System | Compression |
| Angle | 90 degrees |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |