Piranha Fuzion Metal Clips With Screws (Pack of 100)
SKU: NPP09929
Designed for use during installation, these Slim Metal Clips securely attach deck boards to joists with an approximate 5mm joint. Available in boxes of 100.
Features & benefits
- Suitable for use with our Terrafuzion and Hunter composite decking
- Designed for use during the installation, attaching the deck boards to the joists
IDNPP09929
Landscaping > Decking & Sleepers > Composite Decking > Piranha Fuzion Metal Clips With Screws (Pack of 100)
https://www.jewson.co.uk/p/piranha-fuzion-metal-clips-with-screws-100pk-NPP09929
Designed for use during installation, these Slim Metal Clips securely attach deck boards to joists with an approximate 5mm joint. Available in boxes of 100.
Features & benefits
- Suitable for use with our Terrafuzion and Hunter composite decking
- Designed for use during the installation, attaching the deck boards to the joists
Specifications
| Product Name | Piranha Fuzion Metal Clips With Screws (Pack of 100) |
| Brand | Piranha |
| Product Type | Composite Decking Fixings |
| Manufacturer Name | Piranha Composite Solutions |
| Manufacturer Part Number | PIRFUDMCSCR |
| EAN | 5060582652948 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 100 |
| Country Of Origin | China |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 150 mm |
| Product Height | 170 mm |
| Product Length | 150 mm |
| Product Depth | 150 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |