Piranha Starter Clip and Screw (Pack of 25)
SKU: NPP09930
Used for installing the first deck board, these Starter Clips are compatible with both our Terrafuzion and Hunter composite decking ranges. They can also be used with edging boards and are available in boxes of 25.
Features & benefits
- Suitable for use with our Terrafuzion and Hunter composite decking
- Designed for use during the installation, attaching the deck boards to the joists
IDNPP09930
Landscaping > Decking & Sleepers > Composite Decking > Piranha Starter Clip and Screw (Pack of 25)
https://www.jewson.co.uk/p/piranha-starter-clip-and-screw-25-per-box-NPP09930
Used for installing the first deck board, these Starter Clips are compatible with both our Terrafuzion and Hunter composite decking ranges. They can also be used with edging boards and are available in boxes of 25.
Features & benefits
- Suitable for use with our Terrafuzion and Hunter composite decking
- Designed for use during the installation, attaching the deck boards to the joists
Specifications
| Product Name | Piranha Starter Clip and Screw (Pack of 25) |
| Brand | Piranha |
| Product Type | Composite Decking Fixings |
| Manufacturer Name | Piranha Composite Solutions |
| Manufacturer Part Number | PIRFUDSTCSCR |
| EAN | 5060582652955 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 25 |
| Country Of Origin | China |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 90 mm |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 90 mm |
| Product Depth | 90 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |