PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 10m
SKU: EPTE010T
Domestic wiring cable. Can be installed in fixed installations in dry or damp premises clipped to surface, on trays or in free air where mechanical damage would not be an issue. Suitable for laying in conduit or trunking where mechanical protection is required.
Features & benefits
- 1mm Solid Copper core
- Rated Voltage: 300/500 V
- Usage: Lighting circuits
- Packaging: Coil
- Certifications & Standards: BASEC, CE, ISO 9001, UKCA / BS 6004:2012
IDEPTE010T
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 10m
https://www.jewson.co.uk/p/pitacs-twin-and-earth-cable-6242y-1-0mm-grey-10m-EPTE010T
Domestic wiring cable. Can be installed in fixed installations in dry or damp premises clipped to surface, on trays or in free air where mechanical damage would not be an issue. Suitable for laying in conduit or trunking where mechanical protection is required.
Features & benefits
- 1mm Solid Copper core
- Rated Voltage: 300/500 V
- Usage: Lighting circuits
- Packaging: Coil
- Certifications & Standards: BASEC, CE, ISO 9001, UKCA / BS 6004:2012
Specifications
| Product Name | PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 10m |
| Brand | PITACS |
| Product Type | Cable |
| Manufacturer Name | PITACS |
| Manufacturer Part Number | 6242YH1G10 |
| EAN | 5055268791561 |
| Compliance Approvals | BASEC, CE, ISO 9001, UKCA |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 6242Y |
| Model Number | 6242YH1G10 |
| Colour | Grey |
| Application | Lighting circuits |
| BS EN Fire rating/performance classifications | BS 6004:2012 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Turkey |
| Applicable Standards | BS 6004:2012 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 165 mm |
| Product Weight | 0.696 kg |
| Product Height | 30 mm |
| Product Length | 10 m |
| Product Depth | 30 mm |
| Diameter | 165 mm |
| Volume | 8.1675E-4 m3 |
| Thickness | 30 mm |
| Radius | 82.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |