PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 50m
SKU: EPTE010F
Domestic wiring cable. Can be installed in fixed installations in dry or damp premises clipped to surface, on trays or in free air where mechanical damage would not be an issue. Suitable for laying in conduit or trunking where mechanical protection is required.
Features & benefits
- 1mm Solid Copper core
- Rated Voltage: 300/500 V
- Usage: Lighting circuits
- Packaging: Drum (cardboard and tin)
- Certifications & Standards: BASEC, CE, ISO 9001, UKCA / BS 6004:2012
IDEPTE010F
Electrics & Plumbing > Electrical > Cables & Cable Management > PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 50m
https://www.jewson.co.uk/p/pitacs-twin-and-earth-cable-6242y-1-0mm-grey-50m-EPTE010F
Domestic wiring cable. Can be installed in fixed installations in dry or damp premises clipped to surface, on trays or in free air where mechanical damage would not be an issue. Suitable for laying in conduit or trunking where mechanical protection is required.
Features & benefits
- 1mm Solid Copper core
- Rated Voltage: 300/500 V
- Usage: Lighting circuits
- Packaging: Drum (cardboard and tin)
- Certifications & Standards: BASEC, CE, ISO 9001, UKCA / BS 6004:2012
Specifications
| Product Name | PITACS Twin & Earth Cable 6242Y 1.0mm² Grey 50m |
| Brand | PITACS |
| Product Type | Cable |
| Manufacturer Name | PITACS |
| Manufacturer Part Number | 6242YH1G50 |
| EAN | 5055268710845 |
| Compliance Approvals | BASEC, CE, ISO 9001, UKCA |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | 6242Y |
| Model Number | 6242YH1G50 |
| Colour | Grey |
| Application | Lighting circuits |
| BS EN Fire rating/performance classifications | BS 6004:2012 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Turkey |
| Applicable Standards | BS 6004:2012 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 200 mm |
| Product Weight | 3.26 kg |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 50 m |
| Product Depth | 100 mm |
| Diameter | 200 mm |
| Volume | 0.004 m3 |
| Thickness | 100 mm |
| Radius | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |