Polypropylene Rope 6mm x 220m Blue
SKU: EQPR0580
Blue Polypropylene Rope is a general purpose rope widely used in the building trade, marine applications, industry, agriculture, DIY, domestic use and ideally suited for strapping down tarpaulins.
Features & benefits
- Resistant to most chemicals
- Ability to float makes it ideal as mooring rope
IDEQPR0580
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Polypropylene Rope 6mm x 220m Blue
https://www.jewson.co.uk/p/polypropylene-rope-220m-x-6mm-blue-EQPR0580
Blue Polypropylene Rope is a general purpose rope widely used in the building trade, marine applications, industry, agriculture, DIY, domestic use and ideally suited for strapping down tarpaulins.
Features & benefits
- Resistant to most chemicals
- Ability to float makes it ideal as mooring rope
Specifications
| Product Name | Polypropylene Rope 6mm x 220m Blue |
| Brand | One Stop Sourcing & Supply Co |
| Product Type | Ropes |
| Manufacturer Name | Rexel UK Ltd |
| Manufacturer Part Number | 6ROPE220 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Ropes |
| Colour | Blue |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 220 m |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |