Polypropylene Rope Coil 6mm Blue
SKU: CPL61119
Polypropylene Rope Coil 6mm Blue
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Waterproof and floats
- Strong and Sturdy
IDCPL61119
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Polypropylene Rope Coil 6mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/polypropylene-rope-coil-6mm-blue-CPL61119
Polypropylene Rope Coil 6mm Blue
Features & benefits
- Indoor & Outdoor use
- Waterproof and floats
- Strong and Sturdy
Specifications
| Product Name | Polypropylene Rope Coil 6mm Blue |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Ropes |
| Manufacturer Name | Chain Products |
| Manufacturer Part Number | PP06BE30 |
| Materials | Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 6 mm |
| Product Weight | 0.43 kg |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 30000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |