Premdor Interior 4 Panel White Textured Door 1981 x 457 x 35mm
SKU: FCD12619
Premdor Interior 4 Panel Textured Door 1981 x 457 x 35mm (H x W x T) is a quality white base coated moulded panel facings, which does not require timber framing. Ideal for any modern homes, offering excellent performance. The textured faces make it suitable for painting which comes with fully-finished options.
Features & benefits
- Has high level energy efficient performance which results in quiet action
- Offers a very low specific fan power down to 0.32 W/(l/s)
IDFCD12619
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Moulded Doors > Premdor Interior 4 Panel White Textured Door 1981 x 457 x 35mm
https://www.jewson.co.uk/p/premdor-interior-4-panel-textured-door-1981-x-457-x-35mm-white-FCD12619
Premdor Interior 4 Panel Textured Door 1981 x 457 x 35mm (H x W x T) is a quality white base coated moulded panel facings, which does not require timber framing. Ideal for any modern homes, offering excellent performance. The textured faces make it suitable for painting which comes with fully-finished options.
Features & benefits
- Has high level energy efficient performance which results in quiet action
- Offers a very low specific fan power down to 0.32 W/(l/s)
Specifications
| Product Name | Premdor Interior 4 Panel White Textured Door 1981 x 457 x 35mm |
| Brand | Premdor |
| Product Type | Internal Moulded Doors |
| Manufacturer Name | Masonite |
| Manufacturer Part Number | 12619 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Timber |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Base Coat |
| Product Width | 457 mm |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Door Style | 4 Panel |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |