Unlacquered Paint Grade veneered faces with exposed lippings on the two long edges for easy installation. Faces and and edges will require preparation before finishing on site Handles for illustration purposes only.
Premdor Interior Popular Fireshield Plywood Door 2040 x 726 x 44mm
SKU: PCD22137
Features & benefits
- A cost effective traditional unlacquered veneer faced door
- Lipped on two long edges
- Ideal for locations where practicality is a priority
- Trimmable for ease of installation on refurbishment projects
- Unfinished ready for painting
IDPCD22137
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Ply Doors > Premdor Interior Popular Fireshield Plywood Door 2040 x 726 x 44mm
https://www.jewson.co.uk/p/premdor-interior-popular-fireshield-door-2040-x-726-x-44mm-plywood-PCD22137
Unlacquered Paint Grade veneered faces with exposed lippings on the two long edges for easy installation. Faces and and edges will require preparation before finishing on site Handles for illustration purposes only.
Features & benefits
- A cost effective traditional unlacquered veneer faced door
- Lipped on two long edges
- Ideal for locations where practicality is a priority
- Trimmable for ease of installation on refurbishment projects
- Unfinished ready for painting
Specifications
| Product Name | Premdor Interior Popular Fireshield Plywood Door 2040 x 726 x 44mm |
| Brand | Premdor |
| Product Type | Internal Ply Doors |
| Manufacturer Name | Masonite |
| Manufacturer Part Number | 22137 |
| EAN | 5022056221371 |
| Warranty Period | 10 months |
| Materials | Timber |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Traditional |
| Colour | Natural |
| Application | Internal |
| BS EN Fire rating/performance classifications | FD30 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Unlacquered |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 726 mm |
| Product Weight | 30.27 kg |
| Product Height | 2040 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Chain Of Custody Scheme | PEFC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |