Premdor Interior Popular Flush Plywood Door 1981 x 457 x 35mm
Unlacquered Paint Grade veneered faces with exposed lippings on the two long edges for easy installation. Faces and and edges will require preparation before finishing on site.
- Resists warping and splitting
- Leakproof
Unlacquered Paint Grade veneered faces with exposed lippings on the two long edges for easy installation. Faces and and edges will require preparation before finishing on site.
- Resists warping and splitting
- Leakproof
| Product Name | Premdor Interior Popular Flush Plywood Door 1981 x 457 x 35mm |
| Brand | Premdor |
| Product Type | Internal Ply Doors |
| Manufacturer Name | Masonite |
| Manufacturer Part Number | 14119 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Veneer |
| Range | Traditional |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 457 mm |
| Product Height | 1981 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |