Quick-Step Canyon Oak Grey With Sawcuts Rigid LVT Flooring 5 x 189 x 1251mm
SKU: UNQSF002
Live your best life without worries. From messy kids to muddy dogs, our luxury vinyl flooring is designed to withstand anything. Combining style with durability and performance, Quick-Step vinyl flooring is as practical as it is beautiful.
Features & benefits
- Easy to fit- underlay attached which goes edge to edge to support the joint
- Easy to fit- Uniclic locking system that never fails and suitable for DIY and the trade
- Easy to fit- rigid but not brittle so it's easy to cut, just score & snap
- Natural look & feel- the most natural looking LVT on the market with natural texture and a matt authentic finish
- Soft, warm & quiet underfoot; an acoustic layer reduces the reflective sound in the room and noise reducing underlay reduces the impact sound to lower floors
- Durable- scratch & stain resistant
- Stable- 2 layers of fibreglass keep the floor stable, even in conservatories and with underfloor heating
- 100% waterproof- Impenetrable surface and watertight joints
- Mindful of the environment- made from 40% chalk, 22% recycled PVC and with 70% green energy in Belgium
- Lifetime Warranty
IDUNQSF002
Building Materials > Flooring > Luxury Vinyl Flooring > Quick-Step Canyon Oak Grey With Sawcuts Rigid LVT Flooring 5 x 189 x 1251mm
https://www.jewson.co.uk/p/quick-step-canyon-oak-grey-with-sawcuts-rigid-lvt-flooring-5-x-189-x-1251mm-UNQSF002
Live your best life without worries. From messy kids to muddy dogs, our luxury vinyl flooring is designed to withstand anything. Combining style with durability and performance, Quick-Step vinyl flooring is as practical as it is beautiful.
Features & benefits
- Easy to fit- underlay attached which goes edge to edge to support the joint
- Easy to fit- Uniclic locking system that never fails and suitable for DIY and the trade
- Easy to fit- rigid but not brittle so it's easy to cut, just score & snap
- Natural look & feel- the most natural looking LVT on the market with natural texture and a matt authentic finish
- Soft, warm & quiet underfoot; an acoustic layer reduces the reflective sound in the room and noise reducing underlay reduces the impact sound to lower floors
- Durable- scratch & stain resistant
- Stable- 2 layers of fibreglass keep the floor stable, even in conservatories and with underfloor heating
- 100% waterproof- Impenetrable surface and watertight joints
- Mindful of the environment- made from 40% chalk, 22% recycled PVC and with 70% green energy in Belgium
- Lifetime Warranty
Specifications
| Product Name | Quick-Step Canyon Oak Grey With Sawcuts Rigid LVT Flooring 5 x 189 x 1251mm |
| Brand | Quick-Step |
| Product Type | LVT Flooring |
| Manufacturer Name | Unilin Flooring |
| Manufacturer Part Number | AVSPU40030 |
| EAN | 5401013670306 |
| Materials | PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Click, floor covering |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Bfl-s1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Belgium |
| Applicable Standards | VOC free |
| Finish | Matt, textured |
| Coverage | 2.128 m2 |
| Product Width | 189 mm |
| Product Weight | 14.95 kg |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 1251 mm |
| Thickness | 5 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |