Quick-Step Classic Oak Natural Waterproof Laminate Flooring 8 x 190 x 1380mm
SKU: UNQSF007
Quick-Step laminate is the smart choice. Our 100% waterproof floors help you realise your dream home, while offering the perfect blend of comfort and durability without any compromise. Do yourself a favor. Choose a stylish waterproof floor that suits you and lasts a lifetime.
Features & benefits
- Waterproof- perfect for every room in the home. Impenetrable surface and watertight joints
- Natural look & feel- Indistinguishable from real wood
- Easy installation- fast & easy to fit for both DIY and trade
- Durable- scratch & stain resistant with Lifetime warranty
- Sustainable- made with 100% recovered wood, 70% green energy and PEFC certfied
- Worry free cleaning- you can steam clean & wet mop
- Anti-Static coating makes your floor hypoalleneric and easy to keep clean
- Compatible with underfloor heating
- Perfectly matching accessories- the same décor paper is used for a seamless finish
- Lifetime Warranty
IDUNQSF007
Building Materials > Flooring > Laminate Flooring > Quick-Step Classic Oak Natural Waterproof Laminate Flooring 8 x 190 x 1380mm
https://www.jewson.co.uk/p/quick-step-classic-oak-natural-waterproof-laminate-flooring-8-x-190-x-1380mm-UNQSF007
Quick-Step laminate is the smart choice. Our 100% waterproof floors help you realise your dream home, while offering the perfect blend of comfort and durability without any compromise. Do yourself a favor. Choose a stylish waterproof floor that suits you and lasts a lifetime.
Features & benefits
- Waterproof- perfect for every room in the home. Impenetrable surface and watertight joints
- Natural look & feel- Indistinguishable from real wood
- Easy installation- fast & easy to fit for both DIY and trade
- Durable- scratch & stain resistant with Lifetime warranty
- Sustainable- made with 100% recovered wood, 70% green energy and PEFC certfied
- Worry free cleaning- you can steam clean & wet mop
- Anti-Static coating makes your floor hypoalleneric and easy to keep clean
- Compatible with underfloor heating
- Perfectly matching accessories- the same décor paper is used for a seamless finish
- Lifetime Warranty
Specifications
| Product Name | Quick-Step Classic Oak Natural Waterproof Laminate Flooring 8 x 190 x 1380mm |
| Brand | Quick-Step |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Manufacturer Name | Unilin Flooring |
| Manufacturer Part Number | IM1848 |
| EAN | 5415125119394 |
| Materials | HDF |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Oak |
| Application | Click, floor covering |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Cfl-s1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Belgium |
| Applicable Standards | PEFC certified |
| Finish | Embossed in register, matt |
| Coverage | 1.835 m2 |
| Product Width | 190 mm |
| Product Weight | 12.53 kg |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 1380 mm |
| Thickness | 8 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |