Ram Board® Heavy Duty Floor Protection 0.94m x 32m
SKU: RB181001
Ram Board is a heavy duty, breathable, temporary floor protection engineered for contractors. Designed with cost and efficiency in mind, it lays out fast and is reusable.
Features & benefits
- Comes in a roll - Lays out fast, and is easy to transport and store
- Wall Guard® Feature - quickly protects where the floor meets the wall and the lower portion of the wall
- Vapor-Cure™ Technology - Allows floors and surfaces to breathe, particularly important for curing floors
- Flex-Fiber™ Technology - Lays out flat
- Spill Guard® Technology - Protects against water, paint, mud and more
- Heavy duty - Stands up to the high demands of a jobsite, including machinery such as scissor lifts and forklifts
- Made from 100% recycled materials, reusable and recyclable - Limiting cost and environmental impact
- FSC® Certified - Meeting the requirements of the Forest Stewardship Council
- For use on hard floors and surfaces
IDRB181001
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Ram Board® Heavy Duty Floor Protection 0.94m x 32m
https://www.jewson.co.uk/p/ram-board-heavy-duty-floor-protection-0-94m-x-32m-RB181001
Ram Board is a heavy duty, breathable, temporary floor protection engineered for contractors. Designed with cost and efficiency in mind, it lays out fast and is reusable.
Features & benefits
- Comes in a roll - Lays out fast, and is easy to transport and store
- Wall Guard® Feature - quickly protects where the floor meets the wall and the lower portion of the wall
- Vapor-Cure™ Technology - Allows floors and surfaces to breathe, particularly important for curing floors
- Flex-Fiber™ Technology - Lays out flat
- Spill Guard® Technology - Protects against water, paint, mud and more
- Heavy duty - Stands up to the high demands of a jobsite, including machinery such as scissor lifts and forklifts
- Made from 100% recycled materials, reusable and recyclable - Limiting cost and environmental impact
- FSC® Certified - Meeting the requirements of the Forest Stewardship Council
- For use on hard floors and surfaces
Specifications
| Product Name | Ram Board® Heavy Duty Floor Protection 0.94m x 32m |
| Brand | Ram Board |
| Product Type | Floor & Carpet Protection |
| Manufacturer Name | Swiftec Global Ltd |
| Manufacturer Part Number | 181001 |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 30 m2 |
| Product Width | 0.94 m |
| Product Length | 32 m |
| Thickness | 1 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |