Raptor All Steel Shovel Square
SKU: RAP00727
The Raptor All Steel Shovel Square is ideal for digging holes, deep narrow trenches, cable, pipe and drain channels or post holes. It has a solid forged blade, steel shaft and metal hilt with a wooden crosspiece for added comfort. The long blade tapers towards the end and penetrates easily through hard, heavy earth. Treads on the blade help increase the amount of pressure that can be applied and reduce the risk of slippage.
Features & benefits
- Solid forged design for additional strength
- Powder coated for rust protection
- Corrosion resistant
IDRAP00727
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Raptor All Steel Shovel Square
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-all-steel-shovel-square-RAP00727
The Raptor All Steel Shovel Square is ideal for digging holes, deep narrow trenches, cable, pipe and drain channels or post holes. It has a solid forged blade, steel shaft and metal hilt with a wooden crosspiece for added comfort. The long blade tapers towards the end and penetrates easily through hard, heavy earth. Treads on the blade help increase the amount of pressure that can be applied and reduce the risk of slippage.
Features & benefits
- Solid forged design for additional strength
- Powder coated for rust protection
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Raptor All Steel Shovel Square |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Outdoor & Ground Tools |
| Manufacturer Name | Raptor |
| Manufacturer Part Number | 9794797 |
| EAN | 5715666007274 |
| Materials | Steel |
| Range | Shovels |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Powder Coated |
| Product Width | 290 mm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Product Length | 990 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will show on next screen |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |