Raptor Cotton Dust Sheet 3.6 x 2.7m
SKU: RAP00565
High quality dust sheet for multiple uses including floor and furniture covering during decoration. Helps protect from dust, dirt, paint splashes and spatter.
Features & benefits
- Protection for furniture, carpets & stairs
- Covers approx 10m²
- Heavy duty
- 100% cotton twill
IDRAP00565
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Raptor Cotton Dust Sheet 3.6 x 2.7m
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-cotton-dust-sheet-3-6-x-2-7m-RAP00565
High quality dust sheet for multiple uses including floor and furniture covering during decoration. Helps protect from dust, dirt, paint splashes and spatter.
Features & benefits
- Protection for furniture, carpets & stairs
- Covers approx 10m²
- Heavy duty
- 100% cotton twill
Specifications
| Product Name | Raptor Cotton Dust Sheet 3.6 x 2.7m |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Dust Sheets |
| Manufacturer Name | Raptor |
| Manufacturer Part Number | STLDS-044 |
| EAN | 5715666005652 |
| Pack Quantity | 1 |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 2.7 m |
| Product Length | 3.6 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |