Raptor Cotton Dust Sheet 3.65 x 2.74m Pack of 2
SKU: RAP00563
High quality dust sheet for multiple uses including floor and furniture covering during decoration. Helps protect from dust, dirt, paint splashes and spatter.
Features & benefits
- Water-Resistant
- Each sheet covers approx 10m²
- Heavy duty
- 100% Cotton twill
- Protection for furniture, carpets and stairs
IDRAP00563
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Raptor Cotton Dust Sheet 3.65 x 2.74m Pack of 2
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-cotton-dust-sheet-3-65-x-2-74m-pack-of-2-RAP00563
High quality dust sheet for multiple uses including floor and furniture covering during decoration. Helps protect from dust, dirt, paint splashes and spatter.
Features & benefits
- Water-Resistant
- Each sheet covers approx 10m²
- Heavy duty
- 100% Cotton twill
- Protection for furniture, carpets and stairs
Specifications
| Product Name | Raptor Cotton Dust Sheet 3.65 x 2.74m Pack of 2 |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Dust Sheets |
| Manufacturer Name | Raptor |
| Manufacturer Part Number | STDS-033 |
| EAN | 5715666005638 |
| Pack Quantity | 2 |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 2.74 m |
| Product Length | 3.65 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |