RAPTOR Mini Roller 10 Pack
SKU: RAP01187
The Raptor Mini Roller 10-Pack is perfect for precision painting in tight corners and small spaces such as walls, door frames, cabinets, and shelves. The 4” X ½” medium pile rollers work with both oil and water-based paints, delivering smooth, even coverage. Made with 100% polyester fabric, they hold more paint for efficient application. Pack includes 10 individual 4” X ½” medium pile mini roller sleeves.
Features & benefits
- Ideal for hard-to-reach areas
- Easy to pick up and to use, perfect for professionals and DIY enthusiasts.
- Perfect for oil and water-based paints.
IDRAP01187
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > RAPTOR Mini Roller 10 Pack
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-mini-roller-10pk-RAP01187
The Raptor Mini Roller 10-Pack is perfect for precision painting in tight corners and small spaces such as walls, door frames, cabinets, and shelves. The 4” X ½” medium pile rollers work with both oil and water-based paints, delivering smooth, even coverage. Made with 100% polyester fabric, they hold more paint for efficient application. Pack includes 10 individual 4” X ½” medium pile mini roller sleeves.
Features & benefits
- Ideal for hard-to-reach areas
- Easy to pick up and to use, perfect for professionals and DIY enthusiasts.
- Perfect for oil and water-based paints.
Specifications
| Product Name | RAPTOR Mini Roller 10 Pack |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Paint Rollers |
| Manufacturer Part Number | AB188 |
| EAN | 5715666011875 |
| Warranty Period | 2 years |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 140 mm |
| Product Weight | 0.12 kg |
| Product Height | 50 mm |
| Product Length | 125 mm |
| Thickness | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |