RAPTOR Mini Roller Frame
SKU: RAP01189
The Raptor Mini Roller Frame is built for durability and comfort, designed for use with 4" mini roller sleeves. The soft-grip handle ensures comfort during extended projects, while the threaded end fits all standard extension poles for effortless reach. A reliable, must-have tool for precision painting in any project.
Features & benefits
- Ideal for hard-to-reach areas
- Soft-grip handle ensures comfort during extended use
- Compatible with all standard extension poles to reach high or difficult areas.
IDRAP01189
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > RAPTOR Mini Roller Frame
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-mini-roller-frame-RAP01189
The Raptor Mini Roller Frame is built for durability and comfort, designed for use with 4" mini roller sleeves. The soft-grip handle ensures comfort during extended projects, while the threaded end fits all standard extension poles for effortless reach. A reliable, must-have tool for precision painting in any project.
Features & benefits
- Ideal for hard-to-reach areas
- Soft-grip handle ensures comfort during extended use
- Compatible with all standard extension poles to reach high or difficult areas.
Specifications
| Product Name | RAPTOR Mini Roller Frame |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Paint Rollers |
| Manufacturer Part Number | AB190 |
| EAN | 5715666011899 |
| Warranty Period | 2 years |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 120 mm |
| Product Weight | 0.125 kg |
| Product Height | 36 mm |
| Product Length | 370 mm |
| Thickness | 36 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |