Raptor Polythene Dust Sheet 3.6 x 2.7m Pack of 2
SKU: RAP00566
All purpose, medium weight polythene dust sheet for protecting surfaces and decorating jobs. Protects from spills & splashes. Ideal for covering all furniture and fittings while decorating, cleaning and storing.
Features & benefits
- Water-Resistant
- Each sheet covers approx 10m²
- Protection for furniture and carpets
- Provides a total barrier protection when decorationg
IDRAP00566
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Raptor Polythene Dust Sheet 3.6 x 2.7m Pack of 2
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-polythene-dust-sheet-3-6-x-2-7m-pack-of-2-RAP00566
All purpose, medium weight polythene dust sheet for protecting surfaces and decorating jobs. Protects from spills & splashes. Ideal for covering all furniture and fittings while decorating, cleaning and storing.
Features & benefits
- Water-Resistant
- Each sheet covers approx 10m²
- Protection for furniture and carpets
- Provides a total barrier protection when decorationg
Specifications
| Product Name | Raptor Polythene Dust Sheet 3.6 x 2.7m Pack of 2 |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Dust Sheets |
| Manufacturer Name | Raptor |
| Manufacturer Part Number | STPDS-016 |
| EAN | 5715666005669 |
| Pack Quantity | 2 |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 2.7 m |
| Product Length | 3.6 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |