RAPTOR Professional Frame 9in
SKU: RAP01183
The Raptor Professional 9" Roller Frame is built for durability and comfort. The 5-wire metal cage maintains shape and prevents slippage, while the soft-grip handle ensures comfort during extended use. A threaded end fits all standard extension poles for easy reach, making it an essential tool for any painting project.
Features & benefits
- 9” Heavy Duty paint roller frame
- 5-wire metal cage maintains shape and prevents slippage
- Soft-grip handle ensures comfort during extended use
- Compatible with all standard extension poles to reach high or difficult areas.
IDRAP01183
Painting & Decorating > Decorating Tools > Paint Rollers > RAPTOR Professional Frame 9in
https://www.jewson.co.uk/p/raptor-professional-frame-9in-RAP01183
The Raptor Professional 9" Roller Frame is built for durability and comfort. The 5-wire metal cage maintains shape and prevents slippage, while the soft-grip handle ensures comfort during extended use. A threaded end fits all standard extension poles for easy reach, making it an essential tool for any painting project.
Features & benefits
- 9” Heavy Duty paint roller frame
- 5-wire metal cage maintains shape and prevents slippage
- Soft-grip handle ensures comfort during extended use
- Compatible with all standard extension poles to reach high or difficult areas.
Specifications
| Product Name | RAPTOR Professional Frame 9in |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Paint Rollers |
| Manufacturer Part Number | AB184 |
| EAN | 5715666011837 |
| Warranty Period | 2 years |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 245 mm |
| Product Weight | 0.33 kg |
| Product Height | 44 mm |
| Product Length | 350 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |