RAW Stainless Steel Wide Wing Angle Bead 3000mm
SKU: RAWBM055
Designed for stronger corner reinforcement, the RAW Wide Wing Bead provides extra coverage for a smooth, durable plaster finish. Its extended wing profile ensures superior bonding and impact resistance, making it ideal for internal and external plastering applications.
Features & benefits
- Protects and defines plastered corners, wide wing delivers strength and stability while preventing cracks and chips. Perforated design allows for secure bonding, ensuring a seamless finish.
- Designed for durability, stainless steel beads are ideal for outdoor use.
- Secure plaster beads using stainless steel nails
- Plaster Thickness: 12-20mm
IDRAWBM055
Building Materials > Plasterboard & Plastering > Angle Beads & Mesh > RAW Stainless Steel Wide Wing Angle Bead 3000mm
https://www.jewson.co.uk/p/raw-stainless-steel-wide-wing-angle-bead-3000mm-RAWBM055
Designed for stronger corner reinforcement, the RAW Wide Wing Bead provides extra coverage for a smooth, durable plaster finish. Its extended wing profile ensures superior bonding and impact resistance, making it ideal for internal and external plastering applications.
Features & benefits
- Protects and defines plastered corners, wide wing delivers strength and stability while preventing cracks and chips. Perforated design allows for secure bonding, ensuring a seamless finish.
- Designed for durability, stainless steel beads are ideal for outdoor use.
- Secure plaster beads using stainless steel nails
- Plaster Thickness: 12-20mm
Specifications
| Product Name | RAW Stainless Steel Wide Wing Angle Bead 3000mm |
| Brand | RAW |
| Product Type | Angle Beads |
| Manufacturer Name | RAW |
| Manufacturer Part Number | RAWBM055 |
| EAN | 5017586225777 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Wide wing Angle Beads |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Stainless |
| Recyclable | Yes |
| Product Weight | 26.8 kg |
| Product Length | 3000 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |