Rawlplug Rawlbolt 08/10L Loose Bolt Economy Range 65 x 14mm Zinc Plated
SKU: LFR00653
Rawlplug Rawlbolt 08/10L Loose Bolt Economy Range 65 x 14mm (L x Dia) Zinc Plated suitable for fixture thicknesses of up to 10mm, is an all-purpose expanding shield anchor ideal for use in concrete and masonry. This universal bolt fixes into any solid wall, ceiling or floor for an unyielding fix. The hole's diameter is marked with a ferrule that ensures correct installation.
Features & benefits
- Excellent tolerance to variation in hole size
- Loose bolt design provides neat installation
- RAWLBOLT - first ever mechanical anchor in the world, forerunner of all of the later mechanical anchors
- For use in concrete, brick, hollow-core slabs, flooring blocks and ceramics
- Three-piece expanding sleeve of maximum expansion provides optimal load and safety of use in any substrate
- Corrosion resistant
- Bolt length suitable for fixture thickness up to 10mm
IDLFR00653
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug Rawlbolt 08/10L Loose Bolt Economy Range 65 x 14mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/rawlbolt-loose-bolt-810l-LFR00653
Rawlplug Rawlbolt 08/10L Loose Bolt Economy Range 65 x 14mm (L x Dia) Zinc Plated suitable for fixture thicknesses of up to 10mm, is an all-purpose expanding shield anchor ideal for use in concrete and masonry. This universal bolt fixes into any solid wall, ceiling or floor for an unyielding fix. The hole's diameter is marked with a ferrule that ensures correct installation.
Features & benefits
- Excellent tolerance to variation in hole size
- Loose bolt design provides neat installation
- RAWLBOLT - first ever mechanical anchor in the world, forerunner of all of the later mechanical anchors
- For use in concrete, brick, hollow-core slabs, flooring blocks and ceramics
- Three-piece expanding sleeve of maximum expansion provides optimal load and safety of use in any substrate
- Corrosion resistant
- Bolt length suitable for fixture thickness up to 10mm
Specifications
| Product Name | Rawlplug Rawlbolt 08/10L Loose Bolt Economy Range 65 x 14mm Zinc Plated |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | RBL2-M08/10W |
| EAN | 5010445006531 |
| Compliance Approvals | ISO 9001 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Anchor Bolts |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Zinc Plated |
| Recyclable | Yes |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 14 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |