Rawlplug KT Bolt Projecting Sleeve Anchor 16 x 150mm Zinc Plated
SKU: LFR02322
Rawlplug KT Bolt Projecting Sleeve Anchor 16 x 150mm (16mm Drill Hole, 12mm Thread on Projecting Bolt) Zinc Plated is an all-purpose expansion anchor for use in applications such as concrete and clay bricks. Maximum fixing thickness of 50mm.
Features & benefits
- Easy and fast installation
- Corrosion resistant
- Suitable for temporary fixings
- Ideal for use with the following applications: radiators, satelite dishes, signs, shutters and garage doors
- Suitable for use in: non-cracked concrete and solid bricks
IDLFR02322
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug KT Bolt Projecting Sleeve Anchor 16 x 150mm Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-bolt-projecting-sleeve-anchor-16mm-dia-yellow-LFR02322
Rawlplug KT Bolt Projecting Sleeve Anchor 16 x 150mm (16mm Drill Hole, 12mm Thread on Projecting Bolt) Zinc Plated is an all-purpose expansion anchor for use in applications such as concrete and clay bricks. Maximum fixing thickness of 50mm.
Features & benefits
- Easy and fast installation
- Corrosion resistant
- Suitable for temporary fixings
- Ideal for use with the following applications: radiators, satelite dishes, signs, shutters and garage doors
- Suitable for use in: non-cracked concrete and solid bricks
Specifications
| Product Name | Rawlplug KT Bolt Projecting Sleeve Anchor 16 x 150mm Zinc Plated |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | KT-16150 |
| EAN | 5906675023229 |
| Compliance Approvals | ISO 9001 |
| Materials | Carbon Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Anchor Sleeves |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Zinc Plated |
| Recyclable | Yes |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 16 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |