RAWLPLUG Concrete Bolts 8mm X 90mm
SKU: LFR00701
Quick and easy installation.
Features & benefits
- Removable and reusable
- Can be used in most masonry substrates including timber
IDLFR00701
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > RAWLPLUG Concrete Bolts 8mm X 90mm
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-concrete-bolts-8mm-x-90mm-LFR00701
Quick and easy installation.
Features & benefits
- Removable and reusable
- Can be used in most masonry substrates including timber
Specifications
| Product Name | RAWLPLUG Concrete Bolts 8mm X 90mm |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-LXH08090Z/1 |
| EAN | 5010445007019 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Concrete Bolts |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 10 |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Width | 8 mm |
| Product Length | 90 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |