Rawlplug Cup Square Hexagon Bolt & Nut M10 Gauge 110mm Pack of 5
SKU: LFR43953
Rawlplug Cup Square Hexagon Bolt and Nut M10 Gauge 110mm L Pack of 5 is mainly used for timber constructions. The thread under the head pulls into the wood as the nut is tightened stopping the bolt from turning.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Fully threaded pattern drives into any material
IDLFR43953
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug Cup Square Hexagon Bolt & Nut M10 Gauge 110mm Pack of 5
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-cup-square-hexagon-bolt-and-nut-m10-gauge-110mm-pack-of-5-LFR43953
Rawlplug Cup Square Hexagon Bolt and Nut M10 Gauge 110mm L Pack of 5 is mainly used for timber constructions. The thread under the head pulls into the wood as the nut is tightened stopping the bolt from turning.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Fully threaded pattern drives into any material
Specifications
| Product Name | Rawlplug Cup Square Hexagon Bolt & Nut M10 Gauge 110mm Pack of 5 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-603-10110/5 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Cup Square Bolts |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 110 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |